SYNOD 2021-2023

ETAP PARAFIALNY

 

W Kościele powszechnym trwa czas synodu, który jest czasem wspólnego słuchania Ducha Świętego, odkrywania piękna Kościoła i ożywienia naszego uczestnictwa we wspólnocie. Jako wspólnota parafialna także chcemy słuchać głosu Ducha Świętego i odkrywać to, czego On pragnie dla Kościoła. Dlatego zapraszamy wszystkich Parafian na spotkanie synodalne, które odbędzie się w przyszłą niedzielę, 14.11, o godz. 15.00 w kościele. Spotkanie rozpocznie się wspólną modlitwą przed Najświętszym Sakramentem. Po niej będzie wspólna rozmowa, podczas której każdy będzie mógł się wypowiedzieć i podzielić swoim doświadczeniem życia w Kościele i spostrzeżeniami mogącymi pomóc w ożywieniu Kościoła jako wspólnoty. By pomóc nam odpowiednio przeżyć to spotkanie, zostały przygotowane prze Komisję Synodalną specjalne pytania. Są one wydrukowane jako wkładka w Tygodniku Parafialnym. Można je również zabrać ze stolika pod chórem i w kruchtach. Są one również zamieszczone poniżej. Serdecznie prosimy, by pisemnie odpowiedzieć na te pytania. Od środy do niedzieli będzie wystawiona skrzynka, do której będzie można wrzucać odpowiedzi. Serdecznie zachęcamy by się w to wydarzenie zaangażować.


Pytania synodalne

1. Co Cię zachwyca w Kościele?

2. W jaki sposób najbardziej doświadczasz Boga w Kościele?

3. Co Cię smuci w Kościele?

4. Co przysłania Boga obecnego w Kościele?

5. Jak myślisz, czego pragnie dzisiaj Duch Święty od Kościoła?

6. Co jest dzisiaj największą trudnością w Kościele?

7. Jak sądzisz, do kogo Kościół nie dociera?

8. Jak sądzisz, co sprawia, że ludzie odchodzą z Kościoła?

9. Co możemy zrobić, aby Ci, którzy odsunęli się od Kościoła do Niego powrócili?

10. W jaki sposób z miłością należy głosić prawdę o Jezusie Chrystusie osobom: innego wyznania, o odmiennych poglądach, ochrzczonym niepraktykującym, żyjącym w związkach niesakramentalnych?

11. Jaka jest skuteczność mediów katolickich? Co na to wpływa?

12. W jaki sposób Kościół powinien być obecny w mediach i Internecie?

13. Kiedy i jak możesz się wypowiedzieć w Kościele?

14. Czy czujesz się wysłuchany w Kościele? W czym to się przejawia?

15. Co utrudnia głębokie przeżywanie Mszy Świętej?

16. W jaki sposób uczestniczyć w Eucharystii, aby przemieniała życie?

17. Jak sądzisz, jakie zagrożenia wiążą się z posługą kapłana?

18. Czy wspierasz kapłanów, aby byli zaangażowanymi sługami Jezusa Chrystusa? Jeśli tak, to w jaki sposób?

19. Czy parafie oraz kapłani troszcząc się o zbawienie ludzi współpracują ze sobą? Jak wygląda ta współpraca?

20. Jakie są mocne i słabe strony naszej wspólnoty parafialnej?

21. Czy i jaki mam kontakt z księżmi z parafii?

22. Jakie zadania może podjąć osoba świecka w naszej parafii?

23. Co parafia może zrobić dla Ciebie?

24. W jaki sposób możemy rozwinąć współpracę pomiędzy świeckimi a kapłanami, aby jedni i drudzy czuli się odpowiedzialni za Kościół?